Prakseda Wróbel

Prakseda Wróbel

Kobieta 1922 - 2004  (81 lat)

Info o osobie    |    Media    |    Mapa wydarzenia    |    Wszystko    |    PDF

  • Nazwisko Prakseda Wróbel 
    Urodzenie 4 lip. 1922  Podstolice Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
    Płeć Kobieta 
    Zgon 16 maj 2004 
    Pogrzeb Cmentarz parafialny w Nekli, Nekla, wrzesiński, wielkopolskie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
    ID osoby I28  Moje Dzieje
    Ostatnia modyfikacja 11 luty 2016 

    Ojciec Stanisław Wróbel,   ur. 8 maj 1896, Świba II Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją,   zm. 20 wrz. 1975, Chwałszyce Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (Wiek 79 lat) 
    Matka Józefa Horała,   ur. 16 mar. 1895, Pogrzybów Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją,   zm. 31 mar. 1980, Chwałszyce Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (Wiek 85 lat) 
    Ślub 31 sty. 1921 
    Notatki 
    • Stanisław Wróbel w czasie I wojny światowej, w dniu 4.10.1917 r. został wcielony do armii niemieckiej, gdzie został kierowcą w batalionie samochodowym. Jego jednostka przebywała głównie w Azji Mniejszej, m.in. w Syrii i Anatolii. Został tam odznaczony Żelaznym Krzyżem II klasy. W tym wojsku był najprawdopodobniej do początku 1919 roku. Wziął udział w powstaniu wielkopolskim, co potwierdza wpis do jego polskiej książeczki wojskowej mówiący o udziale w wojnie przeciw Niemcom. W dniu 19.06.1919 roku Stanisław Wróbel zgłosił się na ochotnika do Wojska Polskiego, gdzie przez jakiś czas służył w piechocie (70 p.p.), a później w kolumnie samochodowej 23 dywizji. Brał udział w wojnie polsko-rosyjskiej, uczestniczył w bitwie pod Berezyną i w bitwie warszawskiej, a do rezerwy przeszedł 4.07.1921 roku. Matka Stanisława, Agnieszka Jerczyńska, zginęła w dniu 21 czerwca 1919 roku, zastrzelona przez Niemców na progu swego domu. Tego dnia oddziały Grenschutzu prowadziły szeroko zakrojoną akcję odwetową. Aresztowano dwadzieścia osób z Kępna i okolic, Niemcy 21 czerwca 1919 r. internowali dziedzica olszowskiego majątku oraz kierownika miejscowej szkoły.
      Jeszcze będąc w wojsku, pod koniec stycznia 1921 roku Stanisław Wróbel ożenił się z Józefą Horałą, która urodziła się w Ostrowie Wielkopolskim (wtedy: Ostrowo), a mieszkała w Łąkocinach (dawniej: Łękociny, Lenkociny). Młodzi znali się już kilka lat i wspólne życie spędziliby pewnie w okolicy Świby lub Ostrowa gdyby nie to, iż już przed lipcem 1919 roku S. Wróbel spotkał Franciszka Stanisława Karłowskiego, którego ojciec, a potem brat byli właścicielami majątku Mystki w powiecie średzkim koło Poznania. Jakie były związki Karłowskiego ze Świbą? Może poprzez swoją żonę, Zofię z Grabowskich? F. S. Karłowski wydzierżawił od Skarbu Państwa Polskiego majątek Podstolice leżący kilkanaście kilometrów od Mystek i złożył Stanisławowi, a także jego dwóm braciom, Antoniemu i Feliksowi, propozycję pracy w tym majątku.
    Zdjęcia
    Podstolice, rok 1931.
    Podstolice, rok 1931.
    ID rodziny F7  Arkusz rodzinny  |  Wykres rodzinny

    Związek Józef Białkowski,   ur. 26 luty 1917, Podstolice Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją,   zm. 17 wrz. 1966  (Wiek 49 lat) 
    Ślub 2 kwie. 1945  Targowa Górka Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
    Dzieci 
     1. Żyjący
    +2. Żyjący
    +3. Żyjący
    +4. Żyjący
    Ostatnia modyfikacja 8 paź. 2017 
    ID rodziny F63  Arkusz rodzinny  |  Wykres rodzinny

  • Mapa wydarzenia
    Łącze do Google MapsUrodzenie - 4 lip. 1922 - Podstolice Łącze do Google Earth
    Łącze do Google MapsŚlub - 2 kwie. 1945 - Targowa Górka Łącze do Google Earth
    Łącze do Google MapsPogrzeb - - Cmentarz parafialny w Nekli, Nekla, wrzesiński, wielkopolskie, Polska Łącze do Google Earth
     = Łącze do Google Earth 

  • Zdjęcia
    Wróbel Prakseda.
    Wróbel Prakseda.

    Dokumenty
    Białkowski Józef, Wróbel Prakseda, akt małżeństwa, rok 1945.               
     
    Białkowski Józef, Wróbel Prakseda, akt małżeństwa, rok 1945.                     
    Liber Copulatorum, Parafia Rzymskokatolicka Targowa Górka.      

    Nagrobki
    Nagrobek: Wróbel (Białkowska) Prakseda, Białkowski Józef.
    Nagrobek: Wróbel (Białkowska) Prakseda, Białkowski Józef.