Porucznik Wincenty Bukowski

Mężczyzna 1800 - 1874  (74 lat)


Info o osobie    |    Media    |    Notatki    |    Mapa wydarzenia    |    Wszystko    |    PDF

  • Nazwisko Wincenty Bukowski 
    Tytuł Porucznik 
    Urodzenie 1800 
    Płeć Mężczyzna 
    Zgon 20 mar. 1874  Posen (Poznań) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
    Pogrzeb Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, Poznań, wielkopolskie, Polska Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
    ID osoby I1605  Moje Dzieje
    Ostatnia modyfikacja 11 mar. 2024 

    Związek Antonina Petronela Łopińska,   ur. 31 maj 1811, Gostyn (Gostyń) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją,   zm. 4 sier. 1888, Posen (Poznań) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją  (Wiek 77 lat) 
    Ślub 31 maj 1830  Gostyn (Gostyń) Wyszukaj wszystkie osoby powiązane z tą lokalizacją 
    Ostatnia modyfikacja 31 paź. 2023 
    ID rodziny F502  Arkusz rodzinny  |  Wykres rodzinny

  • Mapa wydarzenia
    Łącze do Google MapsŚlub - 31 maj 1830 - Gostyn (Gostyń) Łącze do Google Earth
    Łącze do Google MapsZgon - 20 mar. 1874 - Posen (Poznań) Łącze do Google Earth
     = Łącze do Google Earth 

  • Nagrobki
    Nagrobek: Bukowski Wincenty
    Nagrobek: Bukowski Wincenty

  • Notatki 
    • 20 marca 1874 roku zmarł w Poznaniu w wieku 74 lat Wincenty Bukowski, oficer wojsk powstania listopadowego, dzierżawca wsi Jawory koło Borku Wlkp, mąż Antoniny Petroneli Łopińskiej, córki kupca Ignacego Łopińskiego i Anny Marii Łopińskiej z Zeidlerów, wnuczki Józefa Zeidlera.
      Wincenty Michał Ludwik Bukowski był synem Ignacego Bukowskiego Herbu Ossoria i jego żony Barbary z Katkowskich. Rodzice Wincentego byli właścicielami dóbr kluczewskich z dworem Klucze oraz folwarkami Gliny i Przemsza. Nie są znane ich wcześniejsze powiązania z rodzinami Łopińskich i Kuleszów.
      Ślub Wincentego i Antoniny Petroneli odbył się w Gostyniu 31 maja 1830 roku. Świadkami na ślubie byli Jan Kulesza, burmistrz Gostynia i kapitan wojsk polskich w służbie Napoleona, prywatnie zaś szwagier Antoniny Petroneli oraz Augustyn Konkiel, gostyński prawnik.
      W czasie powstania listopadowego Wincenty Bukowski był porucznikiem jazdy przydzielonym do sztabu gen. Dembińskiego. Otrzymał dyplom ?Dobrze Zasłużonego Ojczyźnie? oraz Order Świętego Stanisława III klasy. Po upadku powstania przeszedł 5 października 1831 roku do Prus. W 1834 roku za działalność patriotyczną majątek Wincentego Bukowskiego znajdujący się na terenie zaboru rosyjskiego został skonfiskowany przez władze carskie. W latach 1834-1842 Wincenty pracował jako urzędnik w Dyrekcji XIII Okręgu Komunikacji Lądowych i Wodnych Królestwa Polskiego a następnie w Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych Duchownych i Oświecenia Publicznego. Małżeństwo Bukowskich po roku 1860 prawdopodobnie na stałe powróciło do Prus i zamieszkało w Poznaniu przy ulicy Grobla 2.
      Zgon Wincentego Bukowskiego zgłosił ksiądz Juliusz Kulesza, syn wspomnianego wyżej Jana Kuleszy i Franciszki Łopińskiej, siostry Antoniny Petroneli, późniejszy proboszcz parafii pw. Św. Jakuba Większego w Miłosławiu.
    • Grób Wincentego Bukowskiego:
      https://www.poznan.pl/mim/public/necropolis/plan.html?mtype=cemeteries&cm_id=5&id=440513&surname=Bukowski&name=Wincenty#OpenMap